Atrakcje

Schronisko PTTK JAGODNA

Niepowtarzalny klimat i przepyszna kuchnia to znak rozpoznawczy Schroniska Jagodna, do którego można dojść szlakiem turystycznym prosto z Ponikwy. Dwu godzinny spacer wśród pięknych widoków i już zasiadasz przy racuchach z jagodami

Wieża widokowa na Jagodnej 977 m n.p.m.

Pijesz poranna kawę, patrzysz za okno i widzisz szczyt jagodnej oraz  górującą nad drzewami kopulę wieży widokowej. Dlaczego by jej nie odwiedzić… Wystarczy 1h30min spaceru od Schroniska Jagodna i już możesz z góry zerknąć na Ponikwę36

Międzygórze

Prawdziwa perła Kotliny Kłodzkiej. Dzięki swej architekturze zwana „małą Szwajcarią”. Położona u stóp Masywu Śnieżnika, przez co jest doskonałą bazą wypadową do poważniejszych górskich wędrówek ze Śnieżnikiem (1425 m m.n.p) na czele.  Ale Międzygórze to nie tylko góry…

Park Zdrojowy w Długopolu Zdr.

Park Zdrojowy w Długopolu-Zdroju założono w 1819 roku. To 30-hektarowy teren, stworzony do kojącego odpoczynku na łonie natury. Park Zdrojowy w Długopolu ma dwie wyraźnie odmienne części. Z jednej strony “dziki” las na wschodnim brzegu Nysy Kłodzkiej. Z drugiej część typowo uzdrowiskowa, pełna uporządkowanej zieleni, pięknych alejek, sadzawek i wymyślnych fontann z wodą mineralną.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Bezcenny skarb geologiczny z zachwycającą szatą krasową, odkryty ledwie w 1966 roku. Stało się to w trakcie eksploatacji kopalni marmuru. Jaskinia zawdzięcza nazwę znalezieniu licznym szczątkom prehistorycznych zwierząt, wśród których najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Odkryte korytarze mają ok. 2500 m długości, z czego 500 mogą zobaczyć turyści.

Kopalnia uranu w Kletnie

Atrakcja turystyczna stworzona w opuszczonych chodnikach poradzieckiej kopalni Uranu. W Kletnie, do czasu zamknięcia szybów w 1953 r., udało się wydobyć niewiele ponad 20 t promieniotwórczego metalu – i odkryć złoża innych minerałów. Podstawowa trasa turystyczna ma ok. 400 m długości. Stara Kopalnia Uranu organizuje również szereg warsztatów i gier terenowych.

Wodospad Wilczki
w Międzygórzu

Efektowna kaskada na rzece Wilczka – woda opada tu praktycznie pionowo z wysokości 23 metrów. Przed powodzią w 1997 r. były to przynajmniej 4 m więcej, jednak żywioł zmiótł skalny próg. Wokół wodospadu zbudowane jest wiele ścieżek, platform widokowych oraz mostek aby z bliska poczuć moc górskiej rzeki. Wodospad Wilczki to drugi najwyższy wodospad w całych polskich Sudetach.

Śnieżnik - Schronisko PTTK
oraz wieża widokowa

Śnieżnik (1425 m n.p.m.) to nasz przedstawiciel w Koronie Gór Polski, jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Od niedawna jego znakiem rozpoznawczym znów jest wieża widokowa wybudowania na ruinach swojej poprzedniczki z końca XIX w. W wyprawie na Śnieżnik pomocne może się okazać Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”, w którym można nabrać sił przed ostatnimi 45 min. wędrówki.

Zapora wodna na Wilczce
w Międzygórzu

Zabytek techniki inżynieryjnej, pochodzący z pierwszej dekady XX wieku. Wybudowanie tamy na Wilczce związane jest z serią tragicznych powodzi, które nawiedziły Ziemię Kłodzką na przełomie stuleci. W czasie wielkiej powodzi z 1997 r. wody było tak dużo, że przelewała się przez jej koronę, która góruje ponad 29 m.  nad dnem doliny. Dla turystów udostępnione jest przejście po zaporze gwarantujące piękne widoki z dreszczykiem emocji.

Wioska indiańska
w Starym Waliszowie

W wiosce indiańskiej Howgh w Starym Waliszowie czeka na Was prawdziwa indiańska przygoda! Przygotowane są dla Was zadania, którym sprosta tylko ktoś z siłą bizona i indiańskim sercem. Przejdziecie tor przeszkód, postrzelacie z łuku, odwiedzicie prawdziwe tipi, gdzie wysłuchacie indiańskich legend, nauczycie się grać na bębnach. Każdy z Was otrzyma nowe imię. Wasz przewodnik rozpali dla Was ognisko, gdzie będziecie mogli upiec swój prowiant.

Alpaki na Relaxie

Alpaki na Relaxie zapraszają do Dolnika k. Międzylesia na wspaniała zabawę podczas wspólnego spaceru, karmienia, miziania oraz marchewkowych „buziaków”. Uwaga: przyjemność nie tylko dla dzieci 😉

Spływ pontonowy Nysą
w Bardzie

Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim o fascynująca wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Popłyną Państwo pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi rozśpiewanym lasem, od stuleci porastającym zbocza gór Bardzkich. A jeśli dopisze wam szczęście, może zobaczycie muflona!!

Więcej propozycji wycieczek i ciekawostek