Atrakcje

Schronisko PTTK JAGODNA
Niepowtarzalny klimat i przepyszna kuchnia to znak rozpoznawczy Schroniska Jagodna, do którego można dojść szlakiem turystycznym prosto z Ponikwy. Dwu godzinny spacer wśród pięknych widoków i już zasiadasz przy racuchach z jagodami

Wieża widokowa na Jagodnej 977 m n.p.m.
Pijesz poranna kawę, patrzysz za okno i widzisz szczyt jagodnej oraz górującą nad drzewami kopulę wieży widokowej. Dlaczego by jej nie odwiedzić… Wystarczy 1h30min spaceru od Schroniska Jagodna i już możesz z góry zerknąć na Ponikwę36

Międzygórze
Prawdziwa perła Kotliny Kłodzkiej. Dzięki swej architekturze zwana „małą Szwajcarią”. Położona u stóp Masywu Śnieżnika, przez co jest doskonałą bazą wypadową do poważniejszych górskich wędrówek ze Śnieżnikiem (1425 m m.n.p) na czele. Ale Międzygórze to nie tylko góry…

Park Zdrojowy w Długopolu Zdr.
Park Zdrojowy w Długopolu-Zdroju założono w 1819 roku. To 30-hektarowy teren, stworzony do kojącego odpoczynku na łonie natury. Park Zdrojowy w Długopolu ma dwie wyraźnie odmienne części. Z jednej strony “dziki” las na wschodnim brzegu Nysy Kłodzkiej. Z drugiej część typowo uzdrowiskowa, pełna uporządkowanej zieleni, pięknych alejek, sadzawek i wymyślnych fontann z wodą mineralną.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Bezcenny skarb geologiczny z zachwycającą szatą krasową, odkryty ledwie w 1966 roku. Stało się to w trakcie eksploatacji kopalni marmuru. Jaskinia zawdzięcza nazwę znalezieniu licznym szczątkom prehistorycznych zwierząt, wśród których najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Odkryte korytarze mają ok. 2500 m długości, z czego 500 mogą zobaczyć turyści.

Kopalnia uranu w Kletnie
Atrakcja turystyczna stworzona w opuszczonych chodnikach poradzieckiej kopalni Uranu. W Kletnie, do czasu zamknięcia szybów w 1953 r., udało się wydobyć niewiele ponad 20 t promieniotwórczego metalu – i odkryć złoża innych minerałów. Podstawowa trasa turystyczna ma ok. 400 m długości. Stara Kopalnia Uranu organizuje również szereg warsztatów i gier terenowych.

Wodospad Wilczki
w Międzygórzu
Efektowna kaskada na rzece Wilczka – woda opada tu praktycznie pionowo z wysokości 23 metrów. Przed powodzią w 1997 r. były to przynajmniej 4 m więcej, jednak żywioł zmiótł skalny próg. Wokół wodospadu zbudowane jest wiele ścieżek, platform widokowych oraz mostek aby z bliska poczuć moc górskiej rzeki. Wodospad Wilczki to drugi najwyższy wodospad w całych polskich Sudetach.

Śnieżnik - Schronisko PTTK oraz wieża widokowa
Śnieżnik (1425 m n.p.m.) to nasz przedstawiciel w Koronie Gór Polski, jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Od niedawna jego znakiem rozpoznawczym znów jest wieża widokowa wybudowania na ruinach swojej poprzedniczki z końca XIX w. W wyprawie na Śnieżnik pomocne może się okazać Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”, w którym można nabrać sił przed ostatnimi 45 min. wędrówki.

Zapora wodna na Wilczce
w Międzygórzu
Zabytek techniki inżynieryjnej, pochodzący z pierwszej dekady XX wieku. Wybudowanie tamy na Wilczce związane jest z serią tragicznych powodzi, które nawiedziły Ziemię Kłodzką na przełomie stuleci. W czasie wielkiej powodzi z 1997 r. wody było tak dużo, że przelewała się przez jej koronę, która góruje ponad 29 m. nad dnem doliny. Dla turystów udostępnione jest przejście po zaporze gwarantujące piękne widoki z dreszczykiem emocji.